PALAWAN

Wycieczka w pobliżu wyspy Busuanga jest niesamowita,  krystalicznie czysta woda,  najpiękniejsza plaża i jaskinia którą można przepłynąć i  się ochłodzić.

Wraki II wojny światowej  Coron Bay. Widoczność nie jest najlepsza, ale jest bardzo mało miejsc na ziemi z tak wielką ilością wraków na tak małym obszarze.

Znajduje się w zachodniej części archipelagu Filipin to jest oszałamiający zarówno nad jak i pod wodą. Duże i małe laguny w jasnych  turkusowych wodach i okolice z wysokimi wapiennymi skałami są zdumiewająco piękne.

Dlaczego pokochasz Palawan !!!.

 

Nasz przewodnik nurkowo - wakacyjny po Palawan.

Archipelag  składa się z 1780 wysp rozciągających  południowo-zachodniej części Borneo do Mindoro Island na północnym wschodzie. Palawan jest pokryty dziewiczym lasem i jego nieregularna linia brzegowa przypomina zdumiewające krajobrazy Wietnamu Halong Bay, ale jak sprzed 30 lat temu, zanim dotarła prawie wszędzie masowa turystyka. Ze względu na niewielką populację,  odległość od innych wysp i chropowaty krajobraz, Palawan  pozostał w dużej mierze nietknięty, a to, wraz z unikalną florą i fauną, czyni go jednym z prawdziwych skarbów na Filipinach.

 

Bogactwem raf koralowych, archipelag Palawan sprawia, że czekają na nas doskonałe miejsce nurkowe. El Nido, położony na północnym krańcu wyspy Palawan, oferuje ponad 20 miejsc do nurkowania, gdzie można spodziewać się sześć lub więcej gatunków nudibranch na jednym nurkowaniu. Oprócz tego, duże ławice unoszące się nad zdrowymi rafami, a także węgorze wstążkowe wwiercające się w rafy.

 

Kierując się dalej w morze Sulu do obszaru Cuyo, wyspa Pamalican oferuje również wspaniałe nurkowania. Pochyłe, piaszczyste dno jest kontrolowane przez żółwie, które są tak duże, że dochodzą niemal do wielkości człowieka, do tego płaszczki i  eagle raye, które. Olbrzymie ławice jackfishy i inne ryby rafowe są często spotykane. Nie ma ogromnej ilości miejsc nurkowych tutaj, ale z pewnością wystarczy, aby spędzić cały tydzień.

 

Na północnych wodach otaczających wyspę Coron jest  jeszcze większa różnorodność niż w archipelagu Palawan. Fascynujące nurkowania wrakowe, które spoczęły tu w wyniku nalotów w II wojnie światowej,  11 statków, osiadłych na piaszczystym dnie.

 

Oprócz nurkowania jest również wiele więcej do zobaczenia.  Wędrówki po lasach i  obserwacja niesamowitej różnorodności biologicznej, najdłuższy system podziemnych rzek w Puerto Princessa i przepiękne laguny w El Nido. Jest to idealne miejsce dla pary lub rodziny  nurków jak i nienurkujących.